pondělí 5. září 2016

PREČÍTANÉ LETO - O ZMĚNĚ

Prečítané leto je za námi a bylo mi ctí, že jsem mohla být jeho součástí. U knih o změně jsem si trochu lámala hlavu, ale B. byla s výběrem hotová hned, takže dohromady jsme daly dohromady tyhle:
 


Povídej mi, jak jsem se narodila
(Vlasta Jirásková, ilustrace Markéta Kotková)

Návštěva malé smrti
(Kitty Crowther)


Kdybych byl dospělý
(Éva Janikovszky)Jitka a kytka
(Olga Černá, Michaela Kukovičová)
A tyto jsem zmiňovala už dřív: Jak jsem přišel na svět (jedna ze stálic, ke kterým se neustále vracíme) a The Very Hungry Caterpillar.

V září nás žádná zásadní změna nečeká (kromě jednoho dopoledne v "lesní školce" s dětmi i tetami, které B. zná), ale využily jsme tématu k dlouho slibované výmalbě pokojíčku (jen zatím ještě není moc co fotit, teprve ho hodně pozvolna zařizujeme). Poslední týden jsme taky na pár dní změnili prostředí a vyrazili jsme na Valašsko, kde bylo tak krásně! (A byli jsme moc spokojení s ubytováním na Valašských pasekách, proto ho doporučím i tady.)A ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm jsme se zaměřili na změny, jak se bydlelo dřív a jak žijeme dnes. B. si hrála, že se stěhuje od chalupy k chalupě a kočárek sloužil jako bryčka:)Prečítané leto jsme zakončili promítáním prázdninových fotek a teď už nás čeká "prečítaná jeseň"!:) (ale už neoficiálně, podle toho, jak bude chuť, čas a nějaká ta fotodokumentace:))

7 komentářů:

 1. Och, Edi, samá krása. Povídej mi jak jsem se narodila ide ihneď do vianočného zoznamu, veru tak. Ďakujem za krásne leto. Krásnu jeseň prajem, aby vás básničkové mušky štípali kam sa len pohnete.

  OdpovědětSmazat
 2. krásne ste sa museli mať, sála to z tých fotiek! vďaka za nápad, musíme aj my v kľude pozrieť letné fotografie :)

  OdpovědětSmazat
 3. Díky za tipy. Povídej mi, jak jsem se narodila neznám a vypadá krásně! (A hezké fotky ze skanzenu!)

  OdpovědětSmazat
 4. Odpovědi
  1. Líbí se mi, jak je napsaná, že smrti dává laskavou tvář, jen mně osobně moc nesedí to, že je v ní dost prostoru pro vlastní výklad - kdyby se B. dál vyptávala, asi bych se do toho zamotala, ale jinému to zase může vyhovovat...

   Smazat
 5. Také se chci zeptat na Návštěvu malé smrti - Jak na tuto knihu Bělinka reaguje? Právě jsme s holkami (2 a 5 let) četli knížku Anna a Anička (s podtitulem O životě na počátku a na konci - Malá Anička se narodí, roste a její babička Anna stárne a umře) - moc hezká knížka (já jsem si ji musela nejdříve přečíst sama, v klidu, utřít slzu, nějak to vstřebat a až poté předat dětem). Člověk na svět přichází a zase odchází, přirozeně ve vyšším věku. V knížce Návštěva malé smrti ale umírá malé děvčátko? Je B. s tímto v pohodě? Moc děkuji za zpětnou vazbu. Jana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U Anny a Aničky jsem měla taky problém nerozbrečet se. Přišla mi opravdu moc dobře a citlivě napsaná. Návštěva malé smrti je textově mnohem úspornější a prozaičtější. B. to, že umírá holčička vůbec nekomentovala, přišlo mi, že to vzala prostě jen jako příběh aniž by chápala možný přesah do reálného života. Ale občas si normálně povídáme o bratříčkovi, který nějaký čas bydlel u mě v bříšku a nemá s tím problém.

   Smazat