sobota 1. září 2012

O ŠESTINEDĚLÍ

Jsem člověk milující tradice. A narazila jsem na článek o "nošení do kouta", což mě nadchlo natolik, že jsem ho vytiskla a podstrčila lidem v mém okolí a podělím se o něj i tady. Protože ano, představa návštěv v prvních týdnech mě docela děsí.


 NOSME DO KOUTA aneb VÍCE RESPEKTU K ŠESTINEDĚLÍ

Těhotenství i samotný porod provázelo množství zvyků. Nejrozšířenějším byla izolace ženy a dítěte v období šestinedělí, aby je nikdo "neuřkl". Proto se v domácnostech vytvářel tzv. "kout", ve kterém stála postel obklopená koutní plachtou pro soukromí matky i dítěte. Tato tradice má své logické opodstatnění, vždyť právě v období šestinedělí byla matka s nemluvnětem nejnáchylnější k onemocnění. Kout zajišťoval částečnou karanténu a bránil infekci. Pro matku se do "kouta" používalo i zvláštní nádobí, tzv. "koutní hrnce", ve kterých se podávala nejčastěji silná slepičí polévka. Přítelkyně zpravidla přinášely ženě do kouta i další potraviny: drůbež, pečivo, vejce, nesměla chybět kořalka. 

Bohužel mnoho lidí si myslí, že šestinedělí je jakási folklórní záležitost spojená s vyšívanými plachtami a kameninovým hrncem na slepičí polévku. Nevědí, že šestinedělí by mělo být obdobím "hájení", kdy žena nemusí nic než pečovat o novorozence a sžívat se s ním. Ono to totiž samo o sobě úplně stačí.

 Tedy:
 1. Uvařme dobré nenadýmavé jídlo a donesme kamarádce / sousedce / příbuzné, která má krátce po porodu. Pár krabiček s obědem se bude hodit víc než dárek v podobě dvacátého třetího chrastítka. Jídlo předejme ve dveřích a zmizněme - šestinedělí má být obdobím soukromí.

 2. K šestinedělkám choďme na návštěvu jen na výslovné pozvání. Není nic horšího než muset návštěvu přijmout v neuklizeném bytě a skákat kolem ní, zatímco by čerstvá maminka radši spala. Dobré nenadýmavé jídlo samozřejmě v kastrolku s sebou!

 3. Krátká návštěva je dobrá návštěva. Kdo sedí u šestinedělky a čeká, až se mimino probudí, je zavrženíhodný buran. Po dvaceti minutách pryč!

 4. Návštěva udělující nevyžádané rady ("máš ho málo oblečenýho") a kladoucí netaktní dotazy ("nekojíš nějak dlouho?") zasluhuje zastřelit. Obdobně návštěva, která přivede s sebou ječící batole nebo pobíhajícího předškoláka. V šestinedělí jedno dítě, to vlastní, úplně stačí.

 5. Vezměme starší děti novopečené maminky na procházku nebo na hřiště. Hodí to hnedle dvě hodiny spánku nebo nerušeného mazlení s miminkem bez žárlících sourozenců za zády. Rodiče možná ocení i hosta, který se chopí žehličky či smetáku (raději se předem ujistěme, že to nebude považováno za vlezlé). A možná by návštěvě rádi svěřili i kočárek s novorozencem.

1 komentář: